Auto ei ole Eestis arvel ning müüja ei võimalda proovisõitu

Auto ei ole Eestis arvel ning müüja ei võimalda proovisõitu

Välismaalt autode Eestisse toomine on populaarne nähtus, eriti levinud on masinate Saksamaalt, Šveitsist või Hollandist siia importimine. Kui masinad on kenasti kodumaale saabunud, pildistatakse nad üles ning pannakse müügiportaalidesse üles rahumeeli huvilisi meelitama. Ja kui end nüüd selle huvilise kingadesse panna, siis tahaks ju autoga loomulikult tutvumise käigus proovisõitu teha. 

Kui sõiduk on juba müügiks valmis pandud, peaks see olema valmis ka sõitmiseks. Mida teha aga siis, kui müüja ütleb, et auto pole hetkel arvel ning sõidusoovi võib kenasti maha kanda? Kas ta ajab kärbseid pähe või on seal adekvaatne põhjendus?

Appi tõttab spetsiaalne numbrimärk – proovi number. Kuidas kas müüja kasutab seda?

Vabanduse taga võib peituda puhtalt laiskus, võimaliku kliendi arusaamatutel põhjustel “ebasobivaks” kuulutamine või mõne rikke varjamine. Tasub meelde jätta, et vastutulelik ja mõistlik automüüja leiab alati võimaluse ja aja proovisõiduks.

Kui auto pole arvel või liiklusregistresse kantud, saab sõidukile sõitmiseks külge panna teisaldatava registreerimismärgi mida tuntakse laiemalt PROOV numbrimärgi all. Kuigi piiratud võimalustega, loob see eeldused liiklusregistrisse kandmata sõiduki kasutamiseks avalikel teedel. Proovisõidumärki saavad taotleda kas sõidukite müügiga tegelevad ettevõtted, logistikafirmad ja sõiduki valmistajad/edasimüüjad. Enamasti kasutataksegi neid automüügi eesmärgil, enne sõitu tuleb lihtsalt numbrimärk müüja poolt veebis “aktiveerida”.

Kuna autode registreerimine on kulukas protsess, siis ongi paljude ettevõtete jaoks lihtsalt palju otstarbekam kasutada proovisõidumärke, eriti kui müügis olevaid sõidukeid on mitu. Kui arvele võtmata auto on müüki pandud ning seda lahendust pole kasutatud, on müüjaga vaidlemise asemel mõttekam omale uus auto leida.  

Vahel võib probleemiks olla ka liikluskindlustus, mis on Eestis kõikidele arvel olevatele sõidukitele kohustuslik. Kui auto pole registris, saab ajutise kindlustuspoliisi sõlmida kuni 30 päevaks ning automüüja peab selleks kindlustusseltsile esitama kõik vajalikud dokumendid. Sageli võtab see protsess tavapärasest kauem aega, mispärast võib ka see sisse tuua viivitusi, eriti kui automüüja proovib seda teha mitmele autole korraga.  

Jällegi, peaks selle puudumisel müüja pakkuma uut proovisõiduaega. Kui autol on välismaa number, siis võib sellega nõndasamuti tegelikult sõita, peaasi et liikluskindlustus kehtiks.

Automüüja tausta kontrollimisel ning välismaalt toodud sõiduki ülevaatamisel võib kindlasti kasutada ka kutselise automaakleri abi, kes on ostjale igakülgselt sõiduki usaldusväärsuse selgitamisel abiks.

Tunned huvi ostueelse kontrolli vastu?