Kuidas kaasaegselt autoostu vormistada? | Automaakler.ee

Kuidas kaasaegselt autoostu vormistada?

Möödaniku on vajunud ajad, kus eduka autotehingu järel omanikuvahetuse pärast Maanteeameti teenindusbüroosse sammuda vaja oli ja seal igavesti järjekorras oodata tuli. Kogu vaev vaid selleks, et auto kirjalikult ümber vormistada. Tõepoolest, see võimalus eksisteerib tänaseni, aga seda on mõistlik kasutada vaid siis, kui muud meetodid üldse enam ei tööta.

Tänapäeval kasutatakse sõiduki ümbervormistamiseks Maanteeameti e-teeninduse platvormi, kuhu saab siseneda nii Mobiil-ID, Smart-ID kui ka traditsioonilise ID-kaardiga. Tasub vaid algatada omanikuvahetuse protsess, täita vajalikud lahtrid, anda kinnitused, maksta riigilõiv ning auto vormistatakse kiirelt ja mugavalt ümber. Riigilõivu tasumine on tavaliselt kokkuleppel, enamasti on see uue omaniku kanda.

Kõige kiirem viis ümber vormistada on läbi mobiiltelefoni, see eeldab muidugi, et mõlemal osapoolel on viisid elektrooniliselt toimetada olemas. Kogu protsess võtab vaid mõned minutid, ent enne vormistamist peab ostja kindel olema, et raha või muu vahetuskaup on talle üle antud ning ostumüügileping on sõlmitud. Viimane dokument on tähtis just põhjusel, kui kunagi peaks tekkima mõni lahkheli.

Ühtlasi on soovitatav alati omanikuvahetus kohapeal kohe ära teha ning leping alles hoida, sest võib juhtuda, et ostja sõidab autoga koju ning ei kavatsegi sõidukit ümber kirjutada. Halvimal juhul osutub ta kitsipungast autoärikaks, kelle jaoks lõivude maksmine ning uue kindlustuse tegemine on liiast. Tema soovib auto võimalikult väikeste kuludega kiiresti maha müüa, sest nii ei jää auto ajaloole imeliku märget äsja toimunud omanikuvahetusest.

Kui ta peaks mõne trahvi saama või autoga sekeldustesse sattuma, siis tuleb kogu kuri sinu karja.

Mis puutub aga kindlustusse, siis vana omanik peab kaskokindlustuse lõpetama läbi avalduse enne kui sõiduk müüki on pandud. Kui autot on juba müüdud, saab kaskot lõpetada ainult uus omanik või vana uue nõusolekul. Liikluskindlustus tuleb samuti kohe ümber vormistada, piisab vaid vanal omanikul lepingu katkestamisest.

Kindlasti ei tohi autot üle anda ilma kirjaliku ostumüügilepinguta. Ausõna – et kohe minnakse ise ümber registreerima, ei tasu alati uskuda.

Ja loomulikult ei saa mainimata jätta, et enne auto ostu teosta kindlasti auto ostueelne kontroll!

Tunned huvi ostueelse kontrolli vastu?