Müüja keeldub ostueelsest kontrollist. Miks? | Automaakler.ee

Müüja keeldub ostueelsest kontrollist. Miks?

Aastatega oleme kaardistanud “tuttavaid” pettureid, kes ootavad väga pingsalt ostma vaid sularahakotiga klienti. Kuulutuses on kirjas, et võib autot kontrollida kuid meie kontrolliga nõus ei olda, sest teeme oma tööd liiga põhjalikult.

Eesti on tegelikult meeletult väike, nii füüsiliselt kui ka ühiskondlikul skaalal. Sellest veel väiksem on automüügimaastik, olgugi et iga eestlase kohta eksisteerib viimase statistika ligi poolteist autot. Seega pole mõni ime, et kõiksugused roimaärikad, petturid või niisama ratsa rikkaks saada proovivad naljamehed kenasti pildile ja asjatundjale meelde jäävad.

Nende nippide, trikkide ja töövõtetega on Automaakler väga hästi sina peal. Neist on pikemalt räägitud ka mitmetes meie artiklites. Tehniliselt kehvas seisukorras või “tati ja teibiga” ülesputitatud autode müüjaid jagub tänaseni väga palju ning järelkasvust kusjuures puudust ei tule.

Millist klienti oodatakse, keda hoopis kardetakse?

Ärikad justkui varitsevad seda õiget klienti. Nende jaoks on õige autoostja inimene, kes autoteemat väga hästi ei mõista ning kes sinisilmselt sõiduki juurde sammub ja lahkelt sularahakoti ulatab. Hiljem tehniliste rikete remontimisega end hulluks maadlev tüssata saanud ostja võib küll esitada pretensioone, ent selleks ajaks on ärikad kadunud kui tina tuhka või viilivad kogu protsessist eemale. Aumehelik käitumine nende repertuaari ei kuulu.

Eriti lihtne on sellisesse auku astuda kui on auto ostetud eraisikult. Teatavasti eraisikute omavahelise ostu-müügi tehingu puhul ei ole pärast mitte midagi teha. Kehtib nö “tagatulede garantii”. Kui aga oled soetanud sõiduki läbi ettevõtte on võimalus pöörduda tarbijakaitse ja tehnilise järelvale ameti poole ja saad esitada pretensiooni lausa 2 aastat.

Teadlikum klient palub alati võimalust teostada auto tehniline kontroll. Kui endal teadmised puuduvad, siis viiakse see läbi kas kusagil ülevaatuspunktis või mõnes töökojas. Siin tasub märgata, et kui automüüja pole nõus sõidukit kliendi poolt valitud töökojas kontrollima või lubab seda teha ainult mõnes endale sobivas kohas, võib juba praktiliselt talle head aega öelda.

Üks huvitav ärikate poolt kasutatav taktika on ka auto näitamine mõne töökoja läheduses. Neil tasub vaid sõbralikult öelda, et siin nurga taga on üks koht kus saab auto kenasti üle vaadata, lootes heatahtlikkust teeseldes kinnimakstud töökojas kliendile auto pähe määrida.

Automaakleril on palju ka kogemusi, kus klient kutsub nad petturi poolt müüdavat autot kontrollima. Meie poolt läbi viidav põhjalik ekspertiis on aga saavutanud sellise kuulsuse, et kohale tulles öeldakse konkreetselt ära, et meil autot kontrollida ei lasta. See tähendab, et autot kimbutavad põhjalikud vead või oleme leidnud auto ajaloost midagi, millest müüja pigem ei tahaks rääkida.

Sedasorti müüjatel on kusjuures ükskõik, kui klient peaks ise olema tehniliselt taiplik või tuleb Automaakleri asemel kaasa mõni muu spetsialist. Neil tavaliselt hinda alla ei anta või siis saadetakse nad külma näoga minema.

Tunned huvi ostueelse kontrolli vastu?